Kohokohdat 35 vuoden aikana
Työuraltani ovat jääneet mieleen erityisesti muutokset näytteenotossa ja analysoinnissa.
Jokaisella maidon keräilykerralla alettiin vuonna 2005 ottamaan pasteur-pipettiin näyte, mikä mullisti antibioottikuormien jäljityksen. Vuoden 2015 alussa pipettinäytteistä luovuttiin, kun Aluelaboratorion automaatio ja maitoautojen KAMU-uudistukset mahdollistivat kattavan näytteenoton keräilyn yhteydessä.
Tärkeä etappi oli myös antibioottijäämien pikatestin, MilkSafen, lanseeraus tiloille: pitkä prosessi, jossa testattiin eri vaihtoehtoja ja löydettiin tiloille sopiva testi. Olin tyytyväinen, kun hanke saatiin maaliin ja tilojen käyttöön yksi laatutyökalu lisää.
Olen myös ylpeä siitä, että maidon laatu on parantunut huimasti Valio-vuosieni aikana. Vuonna 1990 E-luokan maidon osuus oli noin 55 prosenttia, kun se tällä hetkellä on yli 97 prosenttia.
Tätä jään kaipaamaan valiolla
Ihania työkavereita sekä Valiolla että osuuskunnissa tulee varmasti ikävä. Monien kanssa olen tehnyt töitä koko työuran ajan. Valio on ollut erinomainen työpaikka. Jään eläkkeelle hyvillä mielin, sillä olen saanut tehdä työtä, jonka olen kokenut tärkeäksi ja jonka osaan.
Muisto maatilalta
”Olen maitotilan tyttö Sotkamon Naapurinvaaralta. Muistan lapsuuteni kesät 1960–70-luvuilta kauniina ja lämpiminä – ja kiireisinä. Jo nuorena piti olla heinäpellolla haravanvarressa, hanko kädessä, traktorissa ja ladossa heiniä polkemassa.”
Valiotuotteeni
Pidän kaikista hapanmaitotuotteista. Erityisesti Valio AB®-piimä on suosikkini.
Teksti: Susanna Cygnel
Kuvat: Valio ja Hanna Laitisen kotialbumi