---
title: "Muutosten keskellä fokus omaan tekemiseen"
date: 2026-03-27
author: "Teija Laakso"
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/28/2026/03/BrandPhoto_Valio_PREMIUM_3267_Annikka_Hurme_valiio.fi_.jpg"
---

# Muutosten keskellä fokus omaan tekemiseen

# Muutosten keskellä fokus  
omaan tekemiseen



![](https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/28/2026/03/BrandPhoto_Valio_PREMIUM_3267_Annikka_Hurme_valiio.fi_-800x533.jpg)



 

   

**Vuosi on alkanut** nopealla muutostahdilla ja välillä on ollut vaikeaa pysyä tapahtumien mukana. Liki jokainen uutispäivä on alkanut uusilla maailmanpolitiikan ja talouden käänteillä.

Maailmanpolitiikan vaikutukset tulevat meille toisinaan suoraan – kuten esimerkiksi **Trumpin** asettamat tullit – ja toisinaan välillisesti, kuten esi­merkiksi eri tavoin liikkuvat maitovirrat ja muutokset maailmanmarkkinoilla. Meidän on pystyttävä tarvittaessa reagoimaan oikea-aikaisesti, mutta ennen kaikkea edistämään määrätietoisesti strate­giaamme sekä keskittyä omaan toimintaamme ja sen jatkuvaan parantamiseen. Meidän on myös seurattava maatalous- ja kauppa­politiikan ympärillä tapahtuvia muutoksia. Tulevaisuuden linjauksiin on mahdollista vaikuttaa juuri nyt sen sijaan, että jäisimme odottamaan, että muut tekevät päätöksiä puolestamme.

Vuonna 2026 talouden kehitys on edelleen hidasta, vaikka monet keskeiset mittarit ovat korjaantumassa ja talouden piristymistä on ennustettu. Vaikka inflaatio on laantunut ja palkat nousseet, reaaliansiot eivät ole täysin palautuneet koronakriisiä edeltäneelle tasolle. Kotimaan ostovoima ja kuluttajien heikko usko tulevaisuuteen näkyvät edelleen suomalaisten tavassa ostaa ja käydä ulkona syömässä. Hinta on yhä määräävä tekijä ostopäätöksissä. Ennusteiden mukaan kuluttajien vähitellen kasvava ostovoima, teollisuuden tilausmäärien nousu ja viennin vahvistuminen lupaavat valoisampia näkymiä.

Vaikka vastuullisuus ja ilmastonmuutos eivät näy otsikoissa yhtä paljon kuin aiemmin, ei tarve edistää ja kehittää asioita ole hävinnyt minnekään. Esimerkiksi maaperän hiilensidontaa ja päästöjä mittaavat laskentamenetelmät kehittyvät ja myös päästölaskenta tarkentuu. On tärkeää, että olemme mukana tutkimuksessa, ja myös vaikuttamassa ja tuomassa julkisuuteen faktoihin perustuvaa tietoa.



 



> ”Ennusteet lupaavat valoisampia näkymiä vuodelle 2026.”

Viime vuosi oli Valiolle liiketoiminnallisesti vahva. Korkeat maitorasvan ja maitotuotteiden maailmanmarkkinahinnat siivittivät omaakin tulostamme, koska 40 prosenttia maidostamme menee kansainvälisille markkinoille. Vahvat brändimme menestyivät hyvin niin kotimarkkinoilla kuin maailmalla. PROfeel® ja Oddlygood olivat erityisen hyvässä kasvussa. Mielenkiintoista oli myös Gold&amp;Green-tuoteperheen vahva kasvu. Aktiivinen valikoiman hal­linta on meille elintärkeää, kuten Valio Balans -tuoteperheen ja uusien Oivariinien myyntimenestys osoitti. Myös #2025-tulos­parannusohjelman läpimeno onnistui: teimme monia toimenpiteitä, joilla lisättiin tehokkuutta, pienennettiin kuluja ja parannettiin tuottavuutta ja kannattavuutta.

On vielä epävarmaa, mitä vuosi 2026 tuo tullessaan, mutta voimme keskittyä oman tekemisen jatkuvaan parantamiseen, kehittää vahvuuksiamme ja jatkaa vahvaa innovaatiotyötämme tuotekehityksessä. Se on menestyksemme resepti myös tulevaisuudessa.



 



## Lisää luettavaa

  [![Tero Hemmilä katsoo kaukaisuuteen](https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/28/2026/03/asianytimessa_hemmila_SabrinaBqain-400x267.jpg)

Näkökulmat

##### Numerot kertovat totuuden

 27. maaliskuuta 2026 

 ](https://www.maitojame.fi/artikkelit/numerot-kertovat-totuuden/)   [![](https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/28/2026/03/BrandPhoto_Valio_PREMIUM_3267_Annikka_Hurme_valiio.fi_-400x267.jpg)

Katsaukset

##### Muutosten keskellä fokus omaan tekemiseen

 ![](https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/28/2024/10/annikka-hurme-128x128.jpeg) 

Annikka Hurme

 27. maaliskuuta 2026 

 

 

 ](https://www.maitojame.fi/artikkelit/muutosten-keskella-fokus-omaan-tekemiseen/)   [![Nils den Besten esiintymässä](https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/28/2026/03/Nilsdenbesten-400x267.jpg)

Näkökulmat

##### Nils den Besten: Kasvunvaraa riittää

 27. maaliskuuta 2026 

 ](https://www.maitojame.fi/artikkelit/nils-den-besten-kasvunvaraa-riittaa/)